Sida 1 av 15

Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 12:48
av Ättelägg
Har funderat som många kring den unika gravläggningen på Ösel. Vi har två samtida skepp med ett stort antal stupade krigare. Sannolikt en mkt mäktig yngre man med en kung i sin mun på toppen av de stupade. De hade tid att gravsätta skeppen plus manskap, offra och behandla föremålen för gravläggning. Kan inte ha skett under strid. Skeppen får ligga där orörda till nutid vilket är intressant. De bedöms vara från 750 ekr och manskapet av skandinaviskt ursprung. Intressant här kan vara Yngligatals berättelse om kung Yngvar som stupade i Estland och gravlades där. Utifrån ren spekulation, går det tidsmässigt?

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 12:56
av Starkodder
Ja lustigt att Snorres förkättrade Ynglingasaga har berättat om en episod som ungefärligen kan bekräftas arkeologiskt i tid och rum i detta fallet. Återstår dock analyser av krigarna gissar jag, varifrån de kom osv.

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 13:11
av Ättelägg
Jo, men DNA verkar vänta på sig, dock är forskarna överens att de är skandinaver i alla fall. Svärdets stål har analyserats komma från Norge. Estländarna jämför gravsättningen med de i Uppland utifrån innehåll men även som fenomen. Läste lite kring Öselborna, de kallades för Estländska vikingar och var på svearnas sida i Bråvalla slaget enligt sagorna så möjligen kan vi se en mer vänligt förhållande mellan just Ösel och Svearna vilket kan förklara situationen som att kampen förlorades som i sagan i Adelsyssel, vilket är Estlands fastland och de döda fördes till närmsta vänligt sinnade område, Ösel, för gravsättning. Vi har fö Svenskar bosatta i både Estland och Ösel runt korstågstiden men man kan undra om vi har närmare och äldre kontakter än så.

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 13:22
av Starkodder
Finns tänderna bevarade borde man få fram mer om ursprunget för krigarna.

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 13:42
av Ättelägg
Tänder finns och om jag förstår det rätt så jobbar de med dem...men inte säker, dock tar det sin tid. De kollar strontium osv, tror även DNA men inget än så vitt jag vet men det är intressant.

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 13:46
av Starkodder
Om alla svärdens stål var norskt borde väl krigarna komma från Norge? Hur tänker man här?

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 13:48
av Ättelägg
Huruvida alla svär är undersökta vet jag icke, att de vore norrmän skulle kunna vara en hypotes men något geografisk svårt, dock kan stålet vara norsk import eller någon utbytes student sas :D

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 14:03
av Starkodder
Är norskt stål betraktat som extra bra?

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 14:17
av Ättelägg
Om jag förstått det rätt så var det bra kvalitet men å andra sidan cirkulerade gåvor, som vapen runt i samhällena då. Snarare blir det mer intressant om alla var av norskstål eller om det är ett enstaka prov.

Re: Salme skeppen

Postat: 26 juli 2015, 14:33
av Starkodder
Jo precis....är alla svärden av norskt stål så handlar det väl knappast om Svear.