Nora och kalendrar.

Här kan du ta ut svängarna ordentligt, men lagar för uppförande gäller
Viipuriski
Inlägg: 8
Blev medlem: 31 december 2022, 22:20

Nora och kalendrar.

Inlägg av Viipuriski » 7 april 2023, 22:42

Hej. Kan Nora haft ett borgsystem med vallgrav som fortfarande delvis är synligt?
Och enligt olika kalendrar lever vi olika årtusenden, vart tog de äldra kalendrarna avstamp för sina starter?

Starkodder
Inlägg: 1719
Blev medlem: 30 april 2015, 19:31
Ort: Lund

Re: Nora och kalendrar.

Inlägg av Starkodder » 10 april 2023, 17:12

Viipuriski skrev:
7 april 2023, 22:42
Hej. Kan Nora haft ett borgsystem med vallgrav som fortfarande delvis är synligt?
Och enligt olika kalendrar lever vi olika årtusenden, vart tog de äldra kalendrarna avstamp för sina starter?
Om det fanns vallgrav i Nora borde väl vara lätt att kolla hos lokalhistorikerna?

Användarvisningsbild
Yngwe
Inlägg: 4973
Blev medlem: 15 april 2015, 23:01
Ort: Gränna

Re: Nora och kalendrar.

Inlägg av Yngwe » 10 april 2023, 21:56

Starkodder, den vallgraven ska nog ses i samband med Viipurigkis övriga inlägg rörande Fomenko, Tartariet och dylikt. Det är alltså fråga om välkända element i pseudovetenskap, eller helt enkelt rysk nationalistisk alternativ historiebeskrivning. Kortfattat, ett gäng ryssar är inte nöjda med sin historiebeskrivning utan hittar på en ny. Bakom galenskapen finns ändå allvar, för syftet är uppenbart detsamma som med alla moderna motsvarigheter, att skapa allmän misstro till forskning och fakta. Med tillräckligt mycket trams drunknar det viktiga och folk slutar tro på nåt, och tillåts sen tro på allt.

Med det sagt, framförandet av sådant hänvisar vi på detta forum till annat forum som accepterar sånt. Här tillåts inget mer iallafall.

Viipuriski
Inlägg: 8
Blev medlem: 31 december 2022, 22:20

Re: Nora och kalendrar.

Inlägg av Viipuriski » 11 april 2023, 07:00

Finns det en fornborg eller liknande så finns den väl där alldeles oavsett vad ryssarna skulle kunna tänka sig tycka om saken. Angående tro på "forskning och fakta" så är det väst som leder den uppenbarelsen. Australien, Fauci, England.. Kanada (Trudeau) som satte militären på sina egna medborgare under coronodebaclet osv. Tyskland gjorde ett försök till apartheid 2 med hjälp av vänsterfascisterna. Ledarna i Ryssland är bara andra andra sidan av samma mynt, nu krigar de som usa till och med. Men det här är inget politiskt forum så varför du skjuter ner min undrar med västs version av propagandan vet jag inte.
Faktum är att Fomenko skrev texter om historien. Och får man inte ifrågasätta eller ens fråga om vetenskapen och officiell historia så är det i sig intresssant. Han arbetade åt Sovjetiska staten, så det är oavsett propaganda. Men det skulle ju ändå troligtvis kunna finnas något intressant i deras böcker.

Skriv svar